Jedním z nejdůležitějších prvků pokoje je bezesporu dětská postel. Levná varianta může negativně ovlivnit kvalitu spánku vašeho dítěte. V dnešním článku vám vysvětlíme, proč je lepší investovat rovnou do kvalitního lůžka, které vydrží roky. Zároveň vám poradíme, u kterých prvků má smysl šetřit. Na závěr přidáme i několik tipů, jak ekonomicky a zároveň efektivně vybavit pokoj, aby měl váš potomek vše, co potřebuje a nebyl zahlcen zbytečnými věcmi.

 

Dětská postel levně – dokonalý spánek za rozumnou cenu

Jak jsme psali již v úvodu, na dětských postelích se šetřit nevyplácí, ale s trochou štěstí můžete pořídit lůžko se stabilní konstrukcí za rozumnou cenu. Zkuste se podívat na aktuální výběr ověřených prodejců a zaměřte se na zboží ve speciální akci.

 

Přemýšlejte do budoucna

Chcete již nyní pořídit pro svého předškoláka či školáka postel, která mu vydrží až do dospělosti? V takovém případě vybírejte v kategorii 90 x 200, což je typický rozměr postelí pro dospělé. Takové lůžko bude splňovat veškeré nároky na velikost a maximální nosnost během dětství i období dospívání. Minimalistický design se bude navíc jednoduše integrovat do stylově různorodých pokojů u malých i starších dětí.

Dětské postele mají standardní rozměr 80 x 160. Takové vyhovují požadavkům malých dětí, ale v průběhu dospívání již budete muset pořídit variantu, která bude lépe vyhovovat potřebám školáka.

 

Dostupný prostor využijte naplno

Dětský pokoj musí mít herní, studijní a relaxační plochu. Takové rozvržení do zón ocení každé dítě, ale bohužel ne každý pokoj to umožní. Řešením může být nábytek navržený na míru, který vám umožní využít dostupný prostor na maximum.

 

Investujte do nadčasového nábytku

Při výběru nábytku dejte přednost neutrálním barvám a minimalistickému provedení. Dětské pokojíčky zařízené jako pro princezny jsou sice krásné, ale po pár letech vaše dítě omrzí a stanou se nepraktickými. Zároveň není vhodné ani řešení, kdy pokoj zařídíte rovnou jako pro dospělého člověka, protože by se tam vaše dítě necítilo dobře. Potřebnou hravost vnesou do pokoje vlastní kresby dítěte, kterými můžete ozdobit holé zdi.

Sázkou na jistotu je nábytek v bílé barvě, která daný prostor opticky zvětší. Vyhněte se tomu, aby daný prostor působil příliš sterilně. Pořiďte pestrobarevné doplňky, kterými pokoj ozvláštníte. Až se vám vybrané doplňky okoukají, můžete je jednoduše vyměnit za jiné, protože jejich pořízení vás z finančního hlediska příliš nezatíží.

 

Vsaďte na odsvědčené materiály

V období, kdy se vaše dítě učí chodit a tráví část dne hraním, přichází do přímého kontaktu s nábytkem. Zaměřte se na nábytek ze dřeva s dlouhou životností. Dřevo je typické zdravotní nezávadností, nenáročnou údržbou a je zkrátka tou nejlepší volbou pro kontakt s dětmi. Alternativou je nábytek z kovu, který se ale do dětských pokojů příliš nehodí.

 

Podpořte své děti v samostatnosti

Ještě předtím, než se pustíte do zařizování pokoje, si promyslete úložný prostor. Až bude vaše dítě dostatečně staré na to, aby si samo uklízelo hračky a oblékalo svršky, oceníte, když na vše potřebné dosáhne.

 

Základní předpoklady kvalitní postele

  • Je vyrobená z přírodních materiálů a ošetřena ekologickými laky.
  • Je minimálně o 30 cm delší, než je aktuální výška dítěte a široká alespoň 70 cm, aby se na ní leželo pohodlně i v poloze na zádech.
  • Jestli výška od země přesahuje 35 cm, má po celém svém obvodu boční zábrany.
  • Všechny hrany jsou zaoblené a povrch opracován do hladka.
  • Její součástí je lamelový rošt a matrace z přírodních materiálů a bez rozdělení do zón.

Je podle vás lepší zařídit dětský pokoj nadčasově nebo dle aktuálního věku dítěte?

Stanislav Opluštil

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.