Svůj boj za rovnoprávnost si něžnější polovina lidstva vybojovala už dávno. V rámci emancipace začaly ženy nosit kalhoty někdy v 19. století a dnes se nad tím nikdo nepozastavuje. Neznamená to ale, že by se ženy rozhodly pověsit dámské šaty na hřebík. Naopak je využívají při různých příležitostech včetně těch nejvýznamnějších. Podtrhují totiž jejich ženskost a dodávají jisté kouzlo každé situaci, může se z nich stát i zbraň. Ne nadarmo je našla pohádková Popelka v každém ze svých tří oříšků.
Jak se navrhují dámské šaty?
Pokud by nějaká část oblečení měla být považována za umělecké dílo, budou to jednoznačně šaty pro dámy. Návrháři exkluzivních modelů individuálních i pro masové šití hovoří o fascinujícím tvůrčím procesu. Vždy mají na paměti člověka, který výsledný kus bude nosit. Teprve ve spojení s ním bude efekt dokonalý. Oblečení může výrazně změnit dojem, který jeho nositelka dělá na okolí, a také její vnímání sebe sama. Výlučnost šatů spočívá v tom, že ony samy jsou jediným postačujícím kusem oblečení, není v plánu je s něčím kombinovat. Samozřejmě, náušnice, náhrdelníky, náramky a kabelky, případně další galanterní zboží je povoleno, ale nic z toho na sebe nesmí strhnout pozornost, která má být určena výhradně šatům. Jakýsi posvátný nimbus tohoto kousku šatníků podtrhují každoroční přehledy filmových celebrit na festivalech – proč je tak důležité, jaké šaty si každá z hereček oblékla? Těžko říci, ale důležité to je. Žena, která se rozhodla obejít se bez šatů, prostě o hodně přichází.
Nosit se musí, mohou, nesmí? aneb Ženy a dress code
Další zajímavou a jedinečnou vlastností šatů pro dámy je to, že snad neexistuje situace, ve které by bylo nevhodné přijít v šatech. Kdybychom měli udělat žebříček míst od nejvíce předpokládaného výskytu šatů k tomu nejméně očekávanému, na špici by byly svatby, plesy, promoce, koncerty, letní dovolená trávená na pláži apod. Co by však mělo figurovat na chvostu čili na opačném konci našeho žebříčku? Snad jen nějaké velmi specifické pracovní prostředí. Vždyť i uniformy zdravotních sester a sportovní oblečení tenistek jsou ve své podstatě opět šaty! Z postřehů uvedených v tomto a předcházejícím odstavci vyplývá, že každá žena by měla mít v šatníků šaty pro různá roční období a všelijaké příležitosti (pracovní, zahradní, prací, plážové, plesové, úpletové), šaty jsou – zdá se – sázka na jistotu. A proto šaty k ženám patří od nepaměti, počítá se u nich s většími velikostmi a s každým věkem.
Co rozhoduje o ceně
Není třeba vysvětlovat staré známé a banální pravdy, že cena se odvíjí podle značky, materiálu a náročnosti zhotovení, naopak je třeba vzít do úvahy jinou skutečnost. Při nákupu šatů platíte za kompletní celé oblečení, pokud nepočítáme spodní prádlo a punčochové zboží), přitom cena šatů rozhodně nebývá dvojnásobná v porovnání se sety halenka nebo tričko a kalhoty nebo sukně. To je věc, kterou si málokdo uvědomuje – pokud se nejedná o luxusní společenský kousek, jsou šaty v konečném důsledku jedna z nejlevnějších částí dámského šatníku.
Lepší než podprsenka
Maminka, která měla dceru, nikdy nezapomene na blažený výraz své malé holčičky, když stála před zrcadlem ve prvních dětských šatičkách. Ještě lepší, i když poněkud sofistikovanější a k matčinu vkusu kritičtější pohled mají pubertální a dospívající dívky, pokud s nimi vyrazíte na lov šatů do nákupního centra nebo přes internet. Už jen dychtivým zájmem o nové nejžhavější trendy v této oblasti totiž neuvěřitelně zkrásní. Pomoci vybavit každoročně odrůstající dceři šatník novými šatovými kousky je povinnost, kterou by si žádná matka neměla nechat ujít.
Potřebujete při nákupu šatů poradit? Vybíráte šaty společně s dcerami, popř. dalšími ženskými příbuznými v rodině, nebo dáváte přednost kamarádkám? Kolik šatů za rok si běžně kupujete? Nosíte šaty do práce?