Zájem lidí o novostavby na klíč v naší zemi sice pozvolna, nicméně setrvale stoupá. Za tímto trendem stojí bezesporu hlavně pozitivní zkušenosti těch, kteří se touto cestou v minulosti už vydali. Svou roli však hrají i další faktory. Jedním z nich je jistě i nedostatek vhodných nemovitostí určených k bydlení, který nakonec některé z nás přiměje zvolit si toto zajímavé a značně individuální řešení. Proč je vlastně domů a bytů v naší republice stále takový nedostatek? A jak přibližně probíhá realizace například rodinného domku postaveného tzv. „na klíč“? Pojďme se na to podívat!

 

Novostavbu na klíč nebo starší nemovitost?

Při hledání střechy nad hlavou se nejspíš dostanete do situace, kdy budete zvažovat, zda si pořídit novou nebo raději starší nemovitost. Obojí může mít pochopitelně své pozitivní stránky stejně jako ty negativní. Záleží to vždy případ od případu. Starý dům či byt si vás může kupříkladu získat svým zajímavým dispozičním řešením nebo třeba ojedinělými architektonickými prvky. Nová nemovitost na vás nejčastěji zapůsobí svou neopotřebovaností a nezřídka i moderním stylem, v němž je provedena. Starší byt může vyžadovat rekonstrukci, nový je zase zpravidla dražší.

Třetí cestou, kterou se můžete vydat, jsou právě ony novostavby na klíč. Jejich nezpochybnitelnou výhodou je fakt, že do jejich realizace můžete více či méně zasahovat a spoluutvářet tak finální podobu vašeho budoucího domova s ohledem na vaše potřeby i představy. To, do jaké míry jsou vám podobné zásahy umožněny, zpravidla závisí jak na zvoleném projektu, tak i na firmě, které práci zadáte.

 

Nedostupnost bydlení hraje také svoji roli

Jak jsme si řekli už v úvodu, svou úlohu v tom, že se někdo rozhodne pro pořízení nemovitosti tzv. „na klíč“, může dnes krom jiného sehrát i poměrně neutěšená situace na tuzemském realitním trhu. Obyvatelé České republiky dávají stále výrazným způsobem přednost vlastnickému bydlení před nájemním (čísla v tabulce). Ovšem vhodných a cenově dostupných bytů či domů není jednoduše tolik, aby to uspokojilo každého potenciálního zájemce. Na bydlení musíme navíc šetřit snad nejdéle ze všech Evropanů.

Někdo proto v situaci, kdy už je na koupi vlastní střechy nad hlavou nucen vydat skutečně vysokou částku, zvolí raději možnost, při které získá zcela novou nemovitost, u které navíc může do velké míry ovlivnit i to, jak bude vypadat.

 

Podíl vlastnického bydlení v evropských zemích (r. 2018)

POŘADÍ ZEMĚ PODÍL VLASTNICKÉHO BYDLENÍ
1. Rumunsko 96,8 %
2. Chorvatsko 90,5 %
3. Slovensko 90,0 %
14. Island 78,8 %
15. Česká republika 78,7 %
16. Španělsko 77,1 %
32. Rakousko 55,0 %
33. Německo 51,4 %
34. Švýcarsko 42,5 %

 

 

Až 7 let na povolení stavby v Praze

Za těžko dostupným bydlením stojí podle celé řady odborníků především délka byrokratických procesů. Je smutným faktem, že například jen v našem hlavním městě dnes na vydání stavebního povolení čeká hned několik stovek projektů s desítkami tisíc bytů. Není výjimkou, že zde celý povolovací proces trvá i neuvěřitelných 7 let. Zrychlení je tedy pro nápravu situace zcela nezbytné, nicméně je třeba učinit i řadu dalších opatření. Problémem zejména velkých měst na čele právě s Prahou jsou rovněž zastaralé územní plány bránící novému budování, ale například i nechuť některých komunálních politiků vycházet developerům alespoň trochu vstříc.

 

Realizace vašeho domku bude mít jen 3 základní fáze

Jestliže se podobně jako i řada dalších chystáte k tomu, že si také necháte postavit bydlení „na klíč“, možná budete chtít vědět, co vás tak zhruba asi čeká. Naprostou většinu práce za vás však pochopitelně odvede firma, kterou si zvolíte. Než tedy poprvé vstoupíte do hotového rodinného domku, odehraje se přibližně následující:

  1. PŘÍPRAVY
  • Přípravná fáze se sama o sobě skládá hned z několika nezbytných kroků, které je třeba učinit ještě před tím, než práce započnou.

 

  1. Financování můžete zajistit jak z vlastních zdrojů, tak i z hypotečního úvěru, s jehož vyřízením vám je obvykle schopen pomoci váš developer.
  2. Zpracování kompletní projektové dokumentace je rovněž zcela v rukou zvolené firmy.
  3. Vyřízení stavebního povolení můžete zvládnout sami, nicméně lze tím opět pověřit vašeho stavaře.

 

  1. REALIZACE
  • Samotná realizace budovy probíhá zhruba takto:

 

  1. Předáte staveniště firmě, která zahájí práce.
  2. V průběhu prací můžete do stavby zasahovat buď vy, nebo vámi pověřený člověk a případné změny jsou pak vždy oboustranně odsouhlaseny.
  3. Přístup do budovy máte kdykoliv.

 

  1. PŘEDÁNÍ
  • Předání a kolaudace jsou završením celé vaší snahy o získání vlastního domova. Vše je připraveno k vašemu nastěhování!

 

  1. Předání domu a jeho kolaudace.
  2. Řešení případných nedostatků.

 

Zkusíte to také?

Nechat si postavit nemovitost na klíč je skutečně poměrně snadnou záležitostí a jediné, co vám snad může situaci zkomplikovat, je případný nedostatek financí. I ten je však většinou možné vyřešit pomocí hypotéky a to navzdory poněkud přísnějším podmínkám, na které bude ze zákona nově dohlížet ČNB.

Snaha získat bydlení v novostavbě, do jejíhož budování můžete navíc průběžně zasahovat, se zdá být v dnešní době velmi rozumným krokem. Nemyslíte? Zvažovali jste někdy takovou možnost nebo přemýšlíte raději o koupi staršího domu či bytu?

Stanislav Opluštil
Comments are closed.