Chystáte se koupit pozemek pro stavbu nového rodinného domu v Praze? Výběr pozemku je stejně důležitý jako samotná stavba. Nelze ho uspěchat a už vůbec se nevyplácí ho podcenit. Nákup pozemku je totiž jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí. Špatný výběr může velmi nepříjemně zkomplikovat život. V našem článku se na výběr vhodného pozemku zaměříme. Dozvíte se, co všechno musíte při výběru a nákupu pozemku zohlednit a upozorníme na nejčastější chyby, na které si musíte dát pozor.

 

Nový rodinný dům na dobré adrese je skvělou investicí

  1. Lokalita – prvním krokem k vašemu vysněnému domovu je výběr lokality, kde budete stavět. Vzhledem k tomu, že se chystáte stavět v hlavním městě, je nutné počítat s určitými překážkami, které jsou specifické pro tento realitní trh. Volných stavebních pozemků je v Praze a okolí poměrně málo. Navíc, pokud chcete stavět ve velmi dobré dojezdové vzdálenosti do centra, počítejte s tím, že se cena za jeden metr čtvereční pohybuje okolo 10 000 Kč. Astronomické ceny bytů, domů i pozemků nutí Pražany stavět za Prahou. Tento trend způsobil, že se staví nejvíce nových bytů a rodinných domů ve Středočeském kraji. Za cenu pražského bytu si lidé postaví rodinný dům, který je stále v rozumné dojezdové vzdálenosti do Prahy. Na druhou stranu, pokud si pořídíte pozemek přímo v Praze a na dobré adrese, která má investiční potenciál, je dost pravděpodobné, že na koupi časem vyděláte. Velmi zajímavé jsou v tomto ohledu městské části Praha 4, Praha 5, Praha 9 a Praha 10.

Tip

Při výběru lokality je nutné zohlednit hned několik faktorů: bezpečnost, občanskou vybavenost, dostupnost, volnočasové aktivity a blízkost města či přírody. Nezapomínejte však zohlednit i vaše osobní dojmy. Pokud v daném místě chcete žít, měli byste se tam cítit příjemně. Nedělejte kompromisy v otázce soukromí, hluku a čistoty prostředí. To jsou pravděpodobně hlavní důvody, proč vám nevyhovovalo bydlení v bytě. Nepřipravte se o tyto výsady, které vám stavba domku přináší.

 

  1. Ověřte si, zda se opravdu jedná o stavební pozemek. V této oblasti dělá hodně lidí zásadní chybu. Vydají se ověřovat typ pozemku na příslušný katastrální úřad. Tam se často dozví, že se jedná třeba o trvalý travní porost, zahradu atd. Tato informace vám ale nic neřekne, spíš vás dokonale zmate. Kde se tedy ověřuje, o jaký typ pozemku se jedná? Tuto informaci vyčtete v územním plánu obce. V současné době stačí zadat do googlu například “územní plán Prahy 4”. Zobrazí se mapa, kde můžete vyčíst, o jaký typ pozemku se jedná. V územním plánu se můžete také dočíst, zda v dané části obce není stavební uzávěra. Tato informace je extrémně důležitá především pro ty z vás, kteří chtějí stavět ihned a bydlet co nejdříve. Pokud tam je, budete muset čekat, až se uvolní. To může trvat i několik let!
  2. Regulativy – pokud si myslíte, že si například můžete postavit třípatrový funkcionalistický dům s rovnou, černou střechou, jste na omylu. Ve skutečnosti má každá obec svá pravidla o podobě stavby. Někde dokonce vyžadují i určitou barvu střechy, aby se neporušil ráz obce a okolní krajiny. Pokud máte smělé architektonické plány a nechcete v tomto ohledu dělat kompromisy, ověřte si s předstihem regulativy dané obce. Na jejich základě třeba vyhodnotíte, že daná lokalita není nic pro vás.
  3. Ověřte si, zda jsou všechny inženýrské sítě zkolaudovány. Samozřejmě, že ideální je koupit stavební pozemek, který má přívod plynu, vody, elektřiny, kanalizaci, čističku odpadních vod a osvětlení. Pokud ale tyto inženýrské sítě nejsou řádně zkolaudovány, kupujete prakticky bezcenný pozemek, na kterém nemůžete stavět. Vždy si proto důkladně ověřte nejen existenci sítí, ale také jejich kolaudaci.
  4. Další možné nástrahy – zkontrolujte si, zda pozemek neleží v ochranném pásmu. Ochranné pásmo mají kolem sebe například železnice, silnice, vysoké napětí ale i les. Vyplatí se vám seznámit se s potencionálními sousedy. Pozemek, o který máte vážný zájem, navštivte několikrát, ideálně i v noci, o svátcích a víkendech, abyste získali reálnou představu o hluku, pohybu osob a podobně.

 

Správný výběr pozemku vám ušetří spoustu starostí

Stavba vysněného bydlení začíná výběrem vhodného stavebního pozemku.

Pokud si vyberete dobře a nepodceníte žádné úřední formality, můžete se plně soustředit na stavbu domu.

Dům v lukrativní lokalitě je velmi výhodnou investicí.

Díky tomuto článku už víte, na co přesně se musíte při výběru pozemku zaměřit a jakých chyb je nutné se vyvarovat.

Jak dlouho jste hledali vhodný pozemek? Narazili jste při ověřování informací na nějakou skrytou zradu? Váš názor nás zajímá. Podělte se s námi o vaše osobní zkušenosti

Stanislav Opluštil

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.