Pojízdné jeřáby jsou šikovným pomocníkem, nejen při přesunu obřích břemen. Pořídit lze i malé a velice skladné jeřáby. Co vše zvládne takový malý pojízdný jeřáb? Jak si správně vybrat mezi desítkami modelů a jak nákup financovat? To vše si objasníme v následujícím článku.

 

Pojízdné jeřáby a jak vybrat ten pravý

Zde se zaměříme na několik faktorů, které se vyplatí neopomenout.

  • Nosnost břemena – jeřáby často uzvednou více než samy váží. Menší pojízdný jeřáb je schopen spolehlivě přemisťovat objekt o váze okolo 50 tun.
  • Pohon – klasicky jsou vyráběny jeřáby s benzinovým, dieselovým a LPG pohonem. Trend vývoje ovšem míří k elektropohonu nebo bateriovému zdroji.
  • Možnosti ovládání – většinu strojů lze řídit přímo z kabiny nebo za pomoci dálkového ovládání, případně v kombinaci obou způsobů.
  • Kompaktnost – pokud budete jeřáb přemisťovat na delší vzdálenosti, uvažte rozměry stroje ve složeném stavu.
  • Nadstandardní vybavení – vyplatí se vybrat model, který umožňuje nákup rozličného příslušenství (vakuové přísavky, vahadla apod.).

Většina společností pojízdné jeřáby pronajímá, před koupí tedy lze příslušný model řádně vyzkoušet. Ceny se v průměru pohybují mezi 3 000 Kč/den za pojízdný minijeřáb až 25 000 Kč/den za velké zařízení.

 

Univerzální využití

Využití jeřábů má široký záběr. Nejmenší stroje zvládnou velice jemnou a detailní práci, například se sklem nebo ocelovými konstrukcemi. Velmi často má tato manipulační technika uplatnění při údržbářských a servisních pracích – přestavby výrobních linek, rychlé montáže a demontáže technologií nebo robotů apod. Výhoda těchto strojů spočívá v nenáročnosti na prostor a velké zdvihací síle. Poradí si například se zasklíváním skel, která váží více jak 2 500 kg. Ve sbaleném stavu má nejmenší pojízdný jeřáb šířku cca 60 cm. Zařízení ve většině případů pracují i na dálkové ovládání, které usnadňuje technikům práci. Manipulaci s břemen lze provést až s milimetrovou přesností. Malé jeřáby se často využívají při práci na střechách či v interiéru, zatížení podlah se pohybuje od 200 do 500 kg/m².

 

Zelená generace přichází

Nové modely jeřábů spojují kinematiku hydraulicky poháněných mechanismů s elektronickým řízením a telematikou. Komfort i bezpečnost proti převrácení nabízí i kabiny, které splňují ochrannou konstrukci podle předpisů ROPS/FOPS. Přetlakovým kabinám nechybí systémy filtrace vzduchu a elektronicky řízená klimatizace. Hluk v kabinách je snížen až k 70 dB (A). Stroje jsou vybaveny systémem monitoringu pracujícím v reálném čase – kontruje se spotřeba paliv a energií, doba pracovních cyklů a servisní intervaly. Na jednu kuriozitu v podobě jeřábu na lidský, tedy „supereko“ pohon, se můžete podívat zde.

Menší firmy mohou získat dotace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pravidelně vypisuje granty financované z evropských dotací. Poslední výzva odstartovala v lednu tohoto roku a v jejím rámci se vyčerpalo celkem čtvrt miliardy korun. Peníze jsou ve většině případů alokovány pro menší mimopražské firmy na nákup:

  • strojů a zařízení,
  • licencí na provoz strojů,
  • počítačových programů.

 

Nákup pojízdných jeřábů tedy můžete, pokud podnikáte, financovat za pomoci dotačních titulů. Více informací naleznete na stránkách Agentury pro podnikání a inovace (API), která spadá do resortu MPO. V loňském roce API přerozdělila celkem 9,6 miliardy korun. V letošním roce je připraveno 10 miliard korun.

 

 

Trh je široký, možnosti takřka neomezené

Nabídka pojízdných jeřábů všech velikostí a specifikací je opravdu široká. Jako fyzická osoba podnikatel, či malá firma, můžete nákup financovat prostřednictvím dotací EU. Před pořízením nové technologie tedy neopomeňte prostudovat dostupné zdroje.

Věděli jste o možnosti dotačních titulů? Máte osobní zkušenost s grantovým poradenstvím? Podělte se s námi o zkušenosti.

Stanislav Opluštil
Comments are closed.