Jak je důležité míti Filipa

 

„Lehkovážná komedie pro vážné lidi,“ takový podtitul dal své pravděpodobně nejpopulárnější,nejslavnější a nejzábavnější komedii proslulý anglický spisovatel a dandy Oscar Wilde. Jednoduchý příběh, který je ad absurdum dovedenou story z krejcarových románků červené knihovny, byl autorovi jen záminkou pro rozehrávání konverzačních soubojů, v nichž se jednotlivé postavy snaží vzájemně pokořit břitkostí svého ostrovtipu a předhánějí se ve vymýšlení neotřelých bonmotů o společnosti, o vztazích mezi mužem a ženou a o životě vůbec.
Inscenace Jak je důležité mít Filipa se nechává inspirovat atmosférou viktoriánské Anglie, dobou přepychových salónů, vybraných způsobů a duchaplných konverzací. Ani sto let, co uběhlo od jejího prvního uvedení v Londýně, neubralo této perlivé „inteligentní komedii“ nic na jejím lesku, šarmu a humoru.

Překlad: J. Z. Novák, úprava: Petr Svojtka a Jiří Michalička, dramaturgie: Kristina Tycová, výprava: Marie Rašková, hudba: Tomáš Kořének, herecká spolupráce: Věra Galatíková, režie: Petr Svojtka.
Hrají: Radim Kalvoda, Viktor Limr nebo Vasil Fridrich, Klára Cibulková, Šárka Ullrichová nebo Eva Vykopalová, Veronika Hádková, Ivan Koreček nebo Zdeněk Velen, Lenka Krčková, Tomáš Kořének.

Stanislav Opluštil
Comments are closed.